Rails Girls Bratislava July 22nd, 2017

Join the 5th Rails Girls in Bratislava! During the free one-day workshop we'll dive into the magical world of building web applications with Ruby on Rails. It's going to be wicked awesome!

SORRY, APPLICATIONS ARE CLOSED :(

Facebook Event

You learn designing, prototyping and coding with the help from our coaches.

You need your own laptop, curiosity and a sprinkle of imagination!

Want to help? We are looking for volunteers and Rails coaches. Email us.


Saturday 22nd July

9:00 - 9:45

Registration, coffee and installation fest

During the morning we’ll install Ruby on Rails on your computer.
9:45 - 10:15

Welcome

Outline of the day & word from sponsors
10:15 - 10:45

Understanding Web Apps

Let's get coding! We will give you an introduction to basic concept of web programming. What we’ll learn and how it all fits together.
11:00 - 13:00

WORKSHOP

Jumpstart your first web application, coaches will help you get started.
13:00 - 14:00

Lunch

14:00 - 14:30

Lightning talks from coaches

Eliska Cejpova: TBA
Ramon Huidobro: Git and Version Control
Tony Bangratz: Rails in the Real World
14.30- 17:00

WORKSHOP

Extend your application. Some serious app building will happen here!
18:30 -

Afterparty!

Open for everyone, meet cool people interested in tech. We start at HubHub

FAQ

How much does the workshop cost? Nothing, it's free! You just need to be excited!

Who is this aimed for? Women of any age with basic knowledge of working with a computer. We’ve had people of all ages taking part. Most of the speeches are given in english, but small group work is done in slovak and english. Please bring your laptop.

Can men attend? Yes, but you need to be accompanied by an interested lady. Also, girls are given a priority.

I know how to program - How can I help? We’re also looking for people to be coaches. We’ll have a two-three hour workshop before the event to walk you through the curriculum. Email us

Is there a Code of Conduct? Yes! In short, Rails Girls Bratislava is dedicated to a harassment-free workshop experience for everyone. Our full anti-harassment policy can be found at: www.railsgirls.com/bratislava_coc

Information

HubHub Bratislava Location:
HubHub Bratislava, Twin City B, Mlynské Nivy 14, Bratislava


Rails Girls Bratislava in a larger map

Follow us


Organisers

learn2code V Learn2Code učíme ľudí designovať a programovať moderné webstránky a mobilné aplikácie. Robíme prezenčné aj online kurzy na Slovensku a v Čechách.

ajtyvIT Ženy a dievčatá v informatike. Ako ich sem dostať? Projekt Aj Ty v IT vznikol s cieľom povzbudiť dievčatá k štúdiu informatiky a následnému zamestnaniu v danom odbore.


Sponsors

Rails Girls Bratislava is co-organized with our awesome sponsors and partners. Want to help? We're looking for partners & sponsors for the non-profit event! Email us!

Venue sponsor

HubHub Bratislava With the heart of pioneers, we create the most innovative areas where startups, corporations, investors and enthusiasts can find what they are looking for.


GOLD sponsors

Titans Freelancers TITANS freelancers je jedným z popredných nezávislých poskytovateľov IT služieb v oblasti outsourcingu IT špecialistov. Ak potrebujete pružne prispôsobovať veľkosť Vašich IT kapacít, zvyšovať výkonnosť Vášho IT oddelenia alebo znižovať mzdové náklady, TITANS freelancers Vám ponúka extra svaly pre Vaše IT projekty.
Freelancerom ponúkame množstvo jedinečných projektov v oblasti IT.

Accenture na Slovensku Accenture je popredná globálna spoločnosť poskytujúca široké spektrum odborných služieb a riešení v oblasti strategických, konzultačných, digitálnych a technologických služieb a služieb v oblasti prevádzky podnikov. S viac ako 401,000 zamestnancami na celom svete poskytujeme služby klientom vo viac ako 120 krajinách. Na Slovensku pôsobíme už 25 rokov a zamestnávame približne 1.700 ľudí.


SILVER sponsors

Asbis SK ASBIS SK je najväčším distribútorom informačných a telekomunikačných technológií a taktiež najväčším IT distribútorom s pridanou hodnotou na Slovensku. Svojim zákazníkom okrem klasickej distribúcie IT produktov ponúka aj na mieru šité komplexné riešenia. ASBIS SK má vo svojom širokom portfóliu viac ako 60 značiek.

Webglobe - Yegon Spoločnosť Webglobe - Yegon poskytuje webhostingové a cloud riešenia, registráciu domén, prevádzku a správu serverov. Hostuje firemné weby, e-shopy, blogy, veľké portály či prezentácie. Pre jednotlivcov a freelancerov, malé tímy, či zabehnuté podniky.

GitLab GitLab is an application to code, test, and deploy code together. It provides Git repository management with fine grained access controls, code reviews, issue tracking, activity feeds, wikis, and continuous integration.

Emark Spoločnosť Emark je kompetenčné, implementačné a vzdelávacie centrum pre Qlik Sense, QlikView a všetky relevantné súvisiace nástroje a nadstavby (reporting, planning, web analytics, mapping, Big Data...). Od roku 2007 sme najskúsenejší autorizovaný Qlik partner na Slovensku a v Česku, aktívny tiež v iných krajinách Európy. Venujeme sa výhradne riešeniam Data Discovery na platforme Qlik.

Travis CI Travis CI is the best continuous integration platform for your open source and private projects. Easily sync your GitHub projects with Travis CI and you’ll be testing your code in minutes! Test and Deploy with Confidence.


Media Partners

robime.it je portál pre IT ľudí, ale aj pre tých, ktorí s IT úzko spolupracujú. Nájdete u nás 300+ blogov od 60+ blogerov zo sveta IT, tipy a rady pre odborný a kariérny rast. Nájdeme vám dobrých kolegov.


Past editions of Rails Girls Bratislava

Rails Girls sa uskutočnili v Bratislave prvýkrát v roku 2013. Odvtedy toto skvelé podujatie organizujeme každý rok. Pozrite si fotky z predchádzajúcich edícií:

Rails Girls Bratislava vol. I, august 2013

Rails Girls Bratislava vol I

Rails Girls Bratislava vol. II, december 2014

Rails Girls Bratislava vol II

Rails Girls Bratislava vol. III, september 2015

Rails Girls Bratislava vol III

Rails Girls Bratislava vol. IV, jul 2016

Rails Girls Bratislava vol IV

Bratislava team

Mentors

Tony Bangratz @tony_xpro Peter Student @PeterStudent Eliska Cejpova @EliDaProud Milos Blasko @blaskomm Tomas Vestenicky @_tomvest Pilar Huidobro @Althaire Ramon Huidobro @senorhuidobro Dominik Horniak Matej Chrenko @matejchrenko Rene Klacan @reneklacan Michael Emhofer @michaelem Jan Toth @guitarman201 Matej Pivarci Martin Liptak @martinliptak Lubomir Herko @lubomirherko Ondra Zadnik @ondrazadnik Petr Sigut @petrsigut Erich Kaderka @kaderka Norbert Bago @NorbertBago