Rails Girls Bratislava July 1st-2nd, 2016

Join the 4th Rails Girls in Bratislava! During the free two-day workshop we'll dive into the magical world of building web applications with Ruby on Rails. It's going to be wicked awesome!

APPLY NOW!

You learn designing, prototyping and coding with the help from our coaches.

You need your own laptop, curiosity and a sprinkle of imagination!

Want to help? We are looking for volunteers and Rails coaches. Email us.


Friday 1st July

18:00 - 20:00

Installation party

Get know the attendees a little bit before hand. Bring your laptop if you can, so we can install Ruby on Rails for you (or follow this install guide). If you had troubles we will gladly get your computer ready to go during this time.
Where:
Impact HUB Bratislava, Hviezdoslavovo nám. 20, Bratislava
20:00 -

Coach dinner

All of the coaches are welcome to our coach dinner, where we'll go through the program for the next day.

Saturday 2nd July

9:00 - 9:45

Registration, coffee and installation fest

During the morning we’ll install Ruby on Rails on your computer.
9:45 - 10:15

Welcome

Outline of the day & word from sponsors
10:15 - 10:45

Understanding Web Apps

Let's get coding! We will give you an introduction to basic concept of web programming. What we’ll learn and how it all fits together.
11:00 - 13:00

WORKSHOP

Jumpstart your first web application, coaches will help you get started.
13:00 - 14:00

Lunch

14:00 - 14:30

Lightning talks from coaches

TBA
14.30- 17:00

WORKSHOP

Extend your application. Some serious app building will happen here!
18:30 -

Afterparty!

Open for everyone, meet cool people interested in tech. We start at Impact HUB

FAQ

How much does the workshop cost? Nothing, it's free! You just need to be excited!

Who is this aimed for? Women of any age with basic knowledge of working with a computer. We’ve had people of all ages taking part. Most of the speeches are given in english, but small group work is done in slovak and english. Please bring your laptop.

Can men attend? Yes, but you need to be accompanied by an interested lady. Also, girls are given a priority.

I know how to program - How can I help? We’re also looking for people to be coaches. We’ll have a two-three hour workshop before the event to walk you through the curriculum. Email us

Information

thespot Location:
Impact HUB Bratislava, Hviezdoslavovo námestie 20, Bratislava


Rails Girls Bratislava in a larger map

Follow us


Organisers

learn2code Learn2Code je vzdelávací koncept zameraný na výučbu digitálnych zručností. Vzdelávanie je zamerané na design, web a tvorbu mobilných aplikácií.

ajtyvIT Ženy a dievčatá v informatike. Ako ich sem dostať? Projekt Aj Ty v IT vznikol s cieľom povzbudiť dievčatá k štúdiu informatiky a následnému zamestnaniu v danom odbore.


Sponsors

Rails Girls Bratislava is co-organized with our awesome sponsors and partners.

Want to help? We're looking for partners & sponsors for the non-profit event! Email us!

toptal Toptal is a new, rapidly growing network comprised of some of the most talented engineers in the world, distributed across the globe.


Websupport Spoločnosť WebSupport sa postupne stala neoddeliteľnou súčasťou slovenskej IT komunity. WebSupport je najväčším poskytovateľom webhostingových služieb a registrátorom domén na Slovensku. Momentálne sa stará o 109 870 domén svojich 84 039 zákazníkov. Zároveň stojí za celosvetovo úspešným startup projektom Nicereply.


GitHub GitHub is the best way to build software together. GitHub helps everyone work better by providing tools for easier collaboration and code sharing on any device.


Partners

Impact HUB Bratislava nie je len pracovným priestorom, je o stretávaní sa, učení, práci a podnikaní. A o stieraní hraníc medzi nimi.


Nadacia VUB Nadácia VÚB podporuje mladých ľudí, ktorí rozvíjajú svoj talent a aktívne hľadajú spôsoby vzdelávania nad rámec bežného štúdia. Nadácia VÚB pomáha prinášať vzdelávanie a podnikateľské možnosti bližšie k vám.


Media Partners

robime.it je portál pre IT ľudí, ale aj pre tých, ktorí s IT úzko spolupracujú. Nájdete u nás 300+ blogov od 60+ blogerov zo sveta IT, tipy a rady pre odborný a kariérny rast. Nájdeme vám dobrých kolegov.

Startitup.sk je startupový komunitný portál. Je štartovacou čiarou pre množstvo mladých ľudí. Takých, ktorí chcú zatriasť týmto svetom a ukázať že aj na Slovensku a v Čechách sú šikovní ľudia.


Bratislava team

Mentors

Dusan Koutny @dusaank Tony Bangratz @tony_xpro Pavel Bucka @pavelbucka Peter Student @PeterStudent Eliska Cejpova @EliDaProud Milos Blasko @blaskomm Michal Kacerik @kacerik Oliver Kriska @quatermain32 Marek Takac @TakacMarek Pilar Huidobro @Althaire Ramon Huidobro @senorhuidobro Dominik Horniak Tomas Radic @TomasRadic Matej Chrenko @matejchrenko Rene Klacan @reneklacan Dominik Snopek @snopedom Vráťa Kalenda @Vratislav_ David Aresu @DavidAresu Michael Emhofer @michaelem Laura Barladeanu @bulinutz Jan Toth @guitarman201